ile kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych, jak też u właścicieli firm, czy administratorów obiektów publicznych. Wszystko za sprawą realnych oszczędności, które generują się podczas wielu lat pracy takiego systemu.

Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost postępu technologicznego urządzeń wchodzących w skład systemu fotowoltaicznego, a jednocześnie spadek ich cen. Jednak wielu potencjalnych inwestorów zadaje sobie pytanie - ile to tak naprawdę kosztuje i kiedy się zwróci /?/. Odpowiemy więc na nurtujące Państwa pytania, a zaczniemy od wyceny poszczególnych elementów "fotowoltaiki".

Głównym kosztem przedsięwzięcia są moduły fotowoltaiczne, które stanowią w granicach 55 % wartości systemu. Oczywiście wskaźnik ten waha się w zależności od wielkości instalacji. Warto zaznaczyć, że to głównie dzięki rozwojowi rynku modułów ich cena na przestrzeni ostatnich lat znacząco spada, a co za tym idzie poprawia się wskaźnik rentowności inwestycji w tą technologię.

Kolejną pozycję w rankingu kosztów zajmuje inwerter /falownik/, będący urządzeniem sterującym i regulującym pracę instalacji. W tym wypadku jego procentowy udział w całości kosztów oscyluje na poziomie 25 % kosztów i spada wraz ze wzrostem mocy. Wartość ta obejmuje także niezbędne zabezpieczenia prądowe, wymagane do zastosowania.

Trzecim, zauważalnym kosztem są prace montażowe oraz instalatorskie, które stanowią ok. 10 % całości i jest to wartość raczej stała. Poza w/w należy jeszcze zasygnalizować koszty związane z konstrukcją montażową pod moduły, przygotowaniem dokumentacji techniczno-projektowej, a także transportu. Wszystkie one stanowią ok. 10 % i zamykają całość przedsięwzięcia.

Przekładając powyższe zestawienie na wartość pieniężną, aktualne ceny kompletnego systemu fotowoltaicznego wraz z montażem i przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji technicznej spadły już poniżej poziomu 6 000 zł dla małych, domowych instalacji o mocy do 40 kW. Przy średnich i dużych systemach wartość ta znajduje się nawet w granicach 5 000 zł i mniej, jednak w tym wypadku dochodzą jeszcze dodatkowe koszty związane z potrzebą stosowania dodatkowej konstrukcji mocującej/np. na gruncie/, ogrodzeń, monitoringu, czy te związane z możliwością współpracy z siecią energetyczną.

Dzięki takiej relacji cenowej poprawia się również ekonomika całego przedsięwzięcia, które na dzień dzisiejszy zwraca się już na przestrzeni do 10 lat, a w wielu wypadkach okres ten jest jeszcze krótszy. Warto przy tym podkreślić, że żywotność instalacji fotowoltaicznej jest co najmniej dwukrotnie dłuższa.

Jeżeli szukacie Państwo wsparcia w zakresie określenie parametrów systemu fotowoltaicznego, doboru odpowiedniej klasy komponentów, a także montażu i zgłoszenia jego do zakładu energetycznego to zapraszamy do współpracy z Centrum Energii Odnawialnej. Jesteśmy dostępni pod nr tel. 530 163 326, lub mailowo na ceo.odnawialna@gmail.com