Największym i najbardziej znanym źródłem energii naturalnej jest Słońce, świeci przecież każdego dnia. Czy wyobrażacie sobie, że promyki słońca mają tak wielką moc, że gdybyśmy umieli wykorzystać całą ich energię, to nie trzeba byłoby używać już żadnej innej ? Słońce nie tylko daje nam światło, nie tylko nas cieszy, ale także ogrzewa i odpowiednio wykorzystane pomaga w produkcji prądu.

Taki mały promyczek słońca leci na ziemię razem z innymi, podobnymi mu promykami. I chociaż lecą razem, każdy z nich ląduje w innym miejscu. Jeden na kwiatku, inny na naszej czapce, niektóre na dachach, a jeszcze inne mają szczęście i lądują na panelach fotowoltaicznych. Są to takie płyty, na pierwszy rzut oka podobne do luster, zrobione z małych płytek krzemu.

Krzem jest pierwiastkiem, który bardzo lubi słońce. Promienie słoneczne "przysiadają" na nim i wówczas do dzieła wchodzą niewidoczne gołym okiem elektrony. Pierwiastki te przemieszczając się zaczynają wytworzać ładunki elektryczne, dające potocznie nazywany prąd.

Ale to nie wszystko - otrzymana w ten sposób energia elektryczna przepływa przez urządzenie /inwerter, falownik/, które sprawia że może on trafić do gniazdka, a później po podpięciu wtyczki do dowolnego domowego urządzenia, np: lodówki, bojlera, oświetlenia, komputera, itp.

Czy można taki prąd przechować, przetrzymać, jeśli mamy go dużo?

Jeśli nie możesz od razu zużyć wytworzonej w twoim domu energii elektrycznej, zostaje ona przesłana do sieci, aby ktoś inny mógł z niej skorzystać, a ty płacisz niższy rachunek za prąd. I nic się nie marnuje!

Oczywiście takie instalacje fotowoltaiczne, które znajdują się na domach, nie są duże. Jednak produkowana przez nie energia elektryczna przy pomocy systemu bilansowania, jaki funkcjonuje na polskim rynku spokojnie zaspokoi potrzeby każdego domowego gospodarstwa.

Takie baterie fotowoltaiczne można też wykorzystywać w małych urządzeniach. Może masz w domu kalkulator z takimi małymi płytkami? To właśnie malutkie baterie słoneczne. Albo widzisz panele na ławkach, przystankach, przy słupach? Dostarczają one energię potrzebną do oświetlenia, podgrzania krzesełek, albo małych stacji ładowania telefonów komórkowych.